Bekijk volledige aanbestedingsgegevens: https://app.hermix.com/opportunities/00277850-2026
Een dienstencontract van 143 maanden ter waarde van €42 miljoen duidt op een langetermijnverbintenis van de Zweedse gevangenis- en reclasseringsautoriteit om Enterprise Service Management en IT Service Management op één platform te consolideren.
Kriminalvården, de Zweedse nationale dienst voor gevangenissen en reclassering, heeft een aanbesteding uitgeschreven voor een geïntegreerd casemanagementsysteem dat Enterprise Service Management en IT Service Management omvat. De geschatte waarde bedraagt € 41.985.567,46 over een contractduur van bijna twaalf jaar. Voor een instantie met 912 historische contracten in alle categorieën ter waarde van € 3,3 miljard, vertegenwoordigt deze ene aanbesteding een aanzienlijk deel van de toekomstige operationele uitgaven en een duidelijk signaal van de intentie om platforms te consolideren.
Overzicht van de mogelijkheden
- Opdrachtgevende instantie: Kriminalvården (Zweedse gevangenis en reclasseringsdienst)
- Referentienummer: 2026-8032
- Document-ID: 00277850-2026
- Aanbestedingstitel: Ärendehanteringssysteem (Case Management Systeem)
Omvang van het werk:
- Enterprise Service Management (ESM)-platform
- IT Service Management (ITSM) platform
- Geleverd als één geïntegreerd casemanagementsysteem.
- Kavelstructuur: Enkel lot (kavel 0: Ärendehanteringssystem), ter waarde van € 41.985.567,46
- Locatie van de uitvoering: Zweden, Uppsala län
- Geschatte totale waarde: €41,985,567.46
- Contractduur: 143 maanden
- Type procedure: Onderhandeld met voorafgaande publicatie van een oproep tot inschrijving / concurrerend met onderhandeling
- Criteria voor de toekenning: Niet vermeld in de gepubliceerde kennisgeving
- Publicatiedatum: 23 april 2026
- Inleverdeadline: 25 mei 2026
- Taalvereisten: Zweeds
- EU-financiering: Nee
- Contact: Anna Lott Sundström, anna.lottsundstrom@kriminalvarden.se, 077-2280800
- Inzendingsportaal: https://tendsign.com/doc.aspx?MeFormsNoticeId=89813&GoTo=Tender
- Website van de koper: https://www.kriminalvarden.se
- Bron: TED, 2026/S 79-00277850
Klaar om dit soort aanbestedingen sneller te kwalificeren? Maak je gratis Hermix-account aan op https://hermix.com/sign-up/ en krijg toegang tot AI-gestuurde aanbestedingsanalyse, concurrentie-intelligentie en geautomatiseerde monitoring binnen de Europese openbare aanbestedingsmarkt van 2 biljoen euro.
Autoriteit en aanbestedingsgeschiedenis
Kriminalvården wordt in de aanbestedingsoproep geclassificeerd als een ministerie of andere nationale of federale instantie, met openbare orde en veiligheid als belangrijkste taakgebied. De instantie beheert de Zweedse gevangenissen, detentiecentra en reclasseringsdiensten, en beschikt over een omvangrijke backoffice en IT-infrastructuur ter ondersteuning van detentieoperaties, dossierbeheer, transport en risicobeoordeling in het hele land.
De visie van Hermix op de inkoopactiviteiten van Kriminalvården is significant. Het profiel van de overheidsinstantie laat het volgende zien:
- 912 contracten toegekend in alle categorieën, met een totale waarde van circa €3,3 miljard.
- 385 verlengingen in alle categorieën, ter waarde van €3,4 miljard.
- Er zijn momenteel 11 openstaande aanbestedingen met een totale waarde van €160 miljoen.
- Er zijn al 16 eerdere aankondigingen gepubliceerd, met een geschatte waarde van €42 miljoen.
Binnen de specifieke categorie van vergelijkbare IT-diensten en casemanagementwerkzaamheden wordt het beeld nog duidelijker:
- Er zijn al 38 soortgelijke contracten toegekend, met een totale waarde van €269 miljoen.
- 36 vergelijkbare verlengingen werden geregistreerd, met een totale waarde van €387 miljoen.
- 5 soortgelijke eerdere kennisgevingen, ter waarde van €3,0 miljoen.
- Er zijn momenteel geen vergelijkbare aanbestedingen openstaan bij Kriminalvården, afgezien van deze.
Ook de bredere markt is actief. Hermix volgt 1.900 andere Zweedse en Europese kopers met vergelijkbare IT- en casemanagementprojecten, die samen een waarde van € 9,3 miljard vertegenwoordigen. Dit betekent dat Kriminalvården opereert binnen een groot, goed vertegenwoordigd kopersbestand, met aanzienlijke referentiegegevens beschikbaar voor bieders die weten waar ze moeten zoeken.
Concurrentiel landschap
De lijst met aannemers die vergelijkbare contracten bij Kriminalvården hebben gewonnen, samengesteld uit de top 10 resultaten in de Hermix-dataset, geeft een duidelijk beeld van de gevestigde orde en het gedrag van leveranciers. De totale waarde van de zichtbare top 10 bedraagt circa € 246 miljoen.
Gerangschikt op totale contractwaarde:
- TELE2: €66 miljoen verdeeld over 1 contract (gemiddeld €66 miljoen)
- OVERWEGING: €44 miljoen verdeeld over 2 contracten (gemiddeld €22 miljoen)
- CYGATE: €40 miljoen verdeeld over 3 contracten (gemiddeld €13 miljoen)
- CAPGEMINI: €38 miljoen verdeeld over 1 contract (gemiddeld €38 miljoen)
- CHAS VISUEEL MANAGEMENT: €38 miljoen verdeeld over 1 contract (gemiddeld €38 miljoen)
- KRIJT: €10 miljoen verdeeld over 1 contract (gemiddeld €10 miljoen)
- COMPUGROUP MEDICAL SWEDEN: €7,6 miljoen verdeeld over 1 contract (gemiddeld €7,6 miljoen)
- DUN & BRADSTREET ZWEDEN: €1,3 miljoen verdeeld over 2 contracten (gemiddeld €656.000)
- NORSTEDTS JURIDIK: €384.000 verdeeld over 2 contracten (gemiddeld €192.000)
- VISMA ENTERPRISE: €292.000 verdeeld over 2 contracten (gemiddeld €146.000)
Enkele patronen verdienen aandacht. De drie grootste contractanten qua waarde (Tele2, Consid, Cygate) zijn goed voor ongeveer € 150 miljoen van de € 246 miljoen die zichtbaar is in de top 10, oftewel ongeveer 61 procent van de totale waarde in de zichtbare set. Dit is geconcentreerd, maar niet gesloten: elk van de top drie heeft een ander profiel, waarbij Tele2 één zeer groot contract heeft binnengehaald, Consid twee middelgrote contracten en Cygate drie contracten met een stabielere, gemiddelde waarde.
De Hermix-gegevens beperken zich tot de top 10 resultaten die openbaar toegankelijk zijn. De volledige groep van 38 vergelijkbare contracten (ter waarde van in totaal € 269 miljoen) omvat dus meer dan hier wordt weergegeven. Dat onderscheid is belangrijk bij de beoordeling of de zichtbare leveranciers daadwerkelijk gevestigde spelers zijn of simpelweg de meest recente en waardevolle winnaars.
De landenverdeling is uniform: elke zichtbare aannemer is gevestigd in Zweden. De totale landenverdeling laat zien dat Zweden goed is voor € 269 miljoen aan contracten, verdeeld over 32 contracten, met een gemiddelde van € 8,4 miljoen per contract. De eis dat alleen Zweedstalige contracten zijn toegestaan, versterkt dit patroon. Grensoverschrijdende bieders zonder een Zweedse vestiging of de mogelijkheid om in het Zweeds te leveren, zullen het moeilijk vinden om rechtstreeks toegang te krijgen tot deze markt.
Meerdere winnaars zijn op verschillende niveaus te zien. Cygate heeft 3 contracten gewonnen. Consid, Dun & Bradstreet Sweden, Norstedts Juridik en Visma Enterprise hebben er elk 2 gewonnen. De overige bedrijven in de top 10 zijn leveranciers met eenmalige contracten. Dit suggereert dat de opdrachtgever bereid is nieuwe leveranciers aan te trekken voor specifieke projecten, maar de neiging heeft om zich te concentreren op een kleinere groep voor terugkerende of grotere opdrachten.
Commerciële en procedurele signalen
Verschillende elementen van de aanbesteding bepalen wie realistisch gezien kans maakt om mee te dingen en hoe een bod moet worden ingediend.
Procedure. De onderhandelingsprocedure met voorafgaande publicatie, ook wel bekend als de concurrentieprocedure met onderhandeling, stelt Kriminalvården in staat om haar eisen te verfijnen door middel van dialoog met de geselecteerde bieders. Deze procedure is geschikt voor complexe IT-diensten waarbij de opdrachtgever iteraties verwacht met betrekking tot de scope, integratiegrenzen en serviceniveaus. Bieders dienen rekening te houden met meerdere rondes van overleg in plaats van één enkele indienings- en evaluatiecyclus.
Criteria voor de toekenning van de prijs. In de gepubliceerde aankondiging wordt de weging tussen prijs en kwaliteit niet vermeld. Dit is ongebruikelijk, maar niet ongehoord bij onderhandelingsprocedures, waar de definitieve criteria tijdens de dialoogfase kunnen worden vastgesteld. Bieders dienen dit te beschouwen als een signaal om een evenwichtig bod voor te bereiden en om via formele vraag- en antwoordkanalen om verduidelijking te vragen.
Taal. Alle offertes moeten in het Zweeds worden ingediend. Voor niet-Zweedse bieders verhoogt dit de deelnamekosten en is in feite een Zweedssprekend biedingsteam of een geloofwaardige lokale partner vereist. Vertaling alleen is zelden voldoende voor de mate van juridische en technische precisie die een dienstencontract van 143 maanden vereist.
Kavelstructuur. De aanbesteding betreft één onverdeeld perceel van € 41.985.567,46. Er is geen mogelijkheid om in te schrijven op een deel van de werkzaamheden. Dit bevoordeelt leveranciers met de financiële draagkracht, de schaal van de levering en de volledige expertise om zowel een ESM- als een ITSM-platform onder één overeenkomst te beheren.
Contractduur. Met een looptijd van 143 maanden, net geen twaalf jaar, is het contract zelfs naar de maatstaven van de publieke sector lang. Dit duidt op platformconsolidatie in plaats van een tactische vervanging, waardoor de totale eigendomskosten, escalatiemechanismen en roadmap-verplichtingen centraal komen te staan in de evaluatie. Leveranciers zullen financiële stabiliteit, een duurzame productroadmap en een geloofwaardig exit- en transitieplan moeten aantonen.
Inleverperiode. Van publicatie op 23 april 2026 tot de deadline op 25 mei 2026 hebben bieders ongeveer 32 kalenderdagen om een reactie voor te bereiden. Voor een contract van deze omvang en duur is dit een krappe periode. Teams zonder voorafgaande voorbereiding op de aanbesteding zullen moeite hebben om binnen de beschikbare tijd een concurrerende reactie samen te stellen.
EU-financiering. Het contract wordt niet gefinancierd met EU-middelen, wat de naleving van de grensoverschrijdende staatssteun- en rapportageverplichtingen vereenvoudigt en het procedurele kader strikt binnen de Zweedse nationale aanbestedingsregels houdt.
Strategische context en interpretatie
De gegevens wijzen gezamenlijk op een weloverwogen strategie voor platformconsolidatie. Kriminalvården vervangt of verenigt meerdere servicemanagementfuncties onder één ESM- en ITSM-platform. De looptijd van 143 maanden suggereert dat de koper een stabiele basis voor het komende decennium wil veiligstellen en de kosten en verstoringen van een nieuwe aanbesteding gedurende die periode wil vermijden.
Het concurrentielandschap beloont in Zweden gevestigde IT-dienstverleners met een bewezen staat van dienst bij grote overheidsinstanties. De aanwezigheid van Capgemini in de top 10 van vergelijkbare prijzen laat zien dat internationale bedrijven met een gevestigde Zweedse aanwezigheid kunnen concurreren, maar de dominantie van Tele2, Consid en Cygate bevestigt dat lokale marktkennis en een Zweedse aanwezigheid van doorslaggevend belang zijn.
De pijplijn voor contractverlengingen is het meest strategisch interessante signaal. Kriminalvården heeft 36 vergelijkbare verlengingen in behandeling met een waarde van € 387 miljoen, naast 385 verlengingen in alle categorieën ter waarde van € 3,4 miljard. Het aantal lopende verlengingen is groter dan het aantal actieve aanbestedingen, wat betekent dat een aanzienlijk deel van de toekomstige kansen zich zal voordoen als concurrerende verlengingen in plaats van nieuwe aanbestedingen. Leveranciers die zich via dit casemanagementcontract profileren, positioneren zich voor aangrenzende verlengingsopdrachten gedurende de looptijd van het contract.
Voor potentiële bieders die momenteel niet op de leverancierslijst van Kriminalvården staan, is deze aanbesteding een waardevolle, maar lastige kans om in aanmerking te komen. De combinatie van een enkelvoudige aanbesteding, de uitsluitend Zweedse taal, een looptijd van 143 maanden en een markt die gedomineerd wordt door een kleine groep Zweedse IT-integrators, legt de lat hoog wat betreft samenwerking en expertise.
Hermix-gebruikers die deze aanbesteding analyseren, hebben binnen enkele minuten in plaats van uren direct toegang tot deze concurrentie-intelligente informatie, inclusief gedetailleerde aannemersprofielen, uitgavenpatronen van aanbestedende diensten en de volledige vernieuwingspijplijn.
Praktische tips voor bieders
Voor wie deze aanbesteding geschikt is:
- Gevestigde ESM- en ITSM-platformleveranciers met een Zweedse vestiging en Zweedstalige implementatieteams.
- Grote IT-dienstverleners met geloofwaardige referenties op het gebied van casemanagement of servicemanagement voor de publieke sector op nationaal niveau.
- Leveranciers die bereid zijn meerjarige raamovereenkomsten aan te gaan met een waarde van meer dan € 40 miljoen en die financieel in staat zijn een verbintenis van 143 maanden na te komen.
- Consortia die een wereldwijde ESM/ITSM-productleverancier combineren met een lokale Zweedse integrator die in staat is tot directe klantbetrokkenheid.
Kritische aandachtspunten:
- De uiterste inleverdatum is 25 mei 2026, dus ongeveer 32 dagen na publicatie. Stel het biedingsteam onmiddellijk samen.
- Alle documentatie moet in het Zweeds worden aangeleverd. Houd rekening met een tekst van moedertaalsprekerskwaliteit, geen machinevertaling.
- De toekenningscriteria worden niet vermeld in de gepubliceerde aankondiging. Gebruik de formele vraag- en antwoordprocedure om de weging van prijs, kwaliteit en serviceniveaus te verduidelijken.
- Het contract betreft één onverdeeld perceel ter waarde van € 41.985.567,46. Er is geen alternatieve mogelijkheid om op een kleiner perceel te bieden.
- De procedure is competitief en onderhandelbaar. Plan voldoende middelen in voor meerdere dialoogrondes en een langere evaluatietijd dan bij een standaard open procedure.
- De uitvoering vindt plaats op Uppsala län. Aanwezigheid ter plaatse, veiligheidsmachtiging en integratie met de bestaande IT-infrastructuur van Kriminalvården dienen expliciet in het antwoord te worden vermeld.
Afsluiting
Deze aanbesteding is een van de grootste individuele aanbestedingen voor IT-diensten die Kriminalvården ooit heeft uitgeschreven. De aanbesteding maakt deel uit van een pijplijn van 11 actieve aanbestedingen ter waarde van € 160 miljoen en 385 verlengingen ter waarde van € 3,4 miljard. Voor leveranciers die actief zijn in de Zweedse publieke IT-sector, is de vraag niet of ze met Kriminalvården in zee moeten gaan, maar of dit specifieke contract past bij hun leveringsmodel en risicobereidheid. Een gestructureerde, datagestuurde analyse van de geschiedenis van de opdrachtgever, de verlengingskalender en het concurrentielandschap is wat een weloverwogen bod onderscheidt van een kostbare gok.
Maak vandaag nog je gratis account aan op https://hermix.com/sign-up/ en win meer overheidsopdrachten met de datagestuurde aanpak die bedrijven helpt om consistent succesvol te zijn in B2G-verkoop in heel Europa.
